Nie ma jazzu bez magnezu cz.2

Podążając śladem części pierwszej magnezowego cyklu, pozostajemy w dziedzinie kardiologii. Tym razem na tapecie jest magnez kontra TORSADE DE POiNTES (TdP) [fr. skręcenie punktów], czyli wielokształtny częstoskurcz komorowy związany z wydłużeniem odstępu QT.

Wiadomo, gdy jak na złość coś się wydłuża, to aż nas skręca… W EKG nie może być inaczej 😬. Z długim QT można się co prawda urodzić, ale… W większości przypadków to następstwo m.in. niektórych leków lub zaburzeń wodno-elektrolitowych – za mało magnezu (któż by pomyślał 😁), potasu czy wapnia.

Nasza pacjentka lat 55 właśnie przechodzi COVID19. W ramach własnej wizji terapii 🤦🏼‍♀️ oraz w myśl mądrości ludowych 🙄, od ładnych kilku dni przyjmuje zdobytą na czarnym rynku azytromycynę. Jako że pojawia się rozwolnienie, pacjentka sięga po loperamid… Finał tego taki, że doznaje omdlenia 😳, i rodzina wzywa pogotowie.

CTK [BP]Tętno [HR]Oddechy [RR]SpO₂Temp
110/70 mmHg49/min20/min92%37.9 ℃

Całościowy obraz pacjentki jest dość niepokojący. Biorąc pod uwagę wywiad, parametry życiowe oraz EKG z dłuuuugim QT, należy podejrzewać, iż omdlenie wynikało z zaburzeń w układzie krążenia. Podczas transportu akurat szykujemy magnez, gdy dochodzi do kolejnego omdlenia… A na monitorze? Oczywiście, że torsade de pointes (TdP)!

PRAKTYCZNiE

 • Choć TdP ma tendencję do samoograniczania, to taki pacjent nigdy nie jest do końca stabilny! Nie żałuj – naklejaj te elektrody combo i nie trać pacjenta z oczu!
 • PACJENT NiESTABiLNY z TdP: należy mu się defibrylacja wysoką energią. „Prundem go” – lepiej raz a dobrze – zwłaszcza, iż w wyniku nieudanej defibrylacji mogłoby dojść do migotania komór [ang. VF ventricular fibrillation]. Kardiowersja zsynchronizowana najczęściej nie wchodzi w rachubę, bo defibrylator nie da rady zgrać się z tymi pokręconymi QRSami w TdP.
 • PACJENT „STABiLNY” z TdP: 2 g siarczanu magnezu w 10-20 minutowym wlewie dożylnym. Powtórz dawkę przy braku efektu. Nadal nic? Powtórz EKG i pomyśl o innej diagnozie.
 • Efekt takiego jednorazowego wlewu utrzymuje się przez kilka godzin, co oczywiście załatwia sprawę w prehospitalu 🚑. Szpitalników odsyłamy do IBCC, czyli internetowego podręcznika intensywnej terapii.
 • PACJENT z DŁUGIM QT bez TdP: o ile podanie magnezu nie jest tu stricte konieczne, o tyle warto rozważyć go w dawce jak u pacjenta „stabilnego” z TdP. Zwłaszcza w przypadku wyjazdu 🚑 do człowieka, którego objawy mogłyby świadczyć o przebytym epizodzie TdP (omdlenie, „drgawki”), a odstęp QT w jego EKG jest ewidentnie wydłużony.

TORSADE DE POiNTES ⟹ NZK W 🇵🇱 🚑

 • RKO
 • Defibrylacja wysoką energią
 • 2-4 g magnezu i.v.
 • Amiodaron? NiE – wydłuża QT
 • Lignokaina? TAK – dawka ALS/ACLS

Amiodaron? NiE – wydłuża QT!

Lignokaina? TAK – dawka ALS/ACLS

A wiecie, że można przeżyć 99 defibrylacji 🫀 w RKO z powodu TdP🤯? I na dodatek opuścić szpital w całkiem łebskim 🧠 stanie!

Spragnionych dłuższych i bardziej ambitnych treści związanych z tematem zapraszamy na First10EM, IBCC czy PulmCrit. Polecamy również dwa ciekawe opracowania:

 • 2012 Dworacka: Arytmogenne działanie leków przeciwinfekcyjnych;
 • 2016 Thomas: Pharmacological treatment of acquired QT prolongation and torsades de pointes.

Czekamy na Wasze doświadczenia i komentarze, a u nas już wkrótce o magnezie w stanie błogosławionym 🤰🏼🤱🏻!

Kuba & Kasia

+ posts
+ posts

🇵🇱 Jak to kobitka w medycynie ratunkowej – zwariowana, szalona, politycznie niepoprawna i najzwyczajniej mówi co myśli! 😳 Mama dwójki najcudowniejszych dzieciaków po słońcem – Zuzi i Dominika! Kocham uczyć - zwłaszcza USG!

🇺🇸 Typical woman in emergency medicine. Million ideas every minute, some politically incorrect 🤯. Mom of 2 greatest kids on 🌎! Love to teach POCUS, especially to EMS ❤ Family 🚑 🚁

One thought

Leave a Reply