Nie ma jazzu bez magnezu cz. 3

Ostatnio na ULTRatownictwie same trylogie (cz.1, cz.2)! Dziś finiszujemy z magnezem w stanie błogosławionym🤰🏼, choć to jazzowe panaceum przewinie się jeszcze przyszłościowo w astmie i stanach migrenowych.  

Tak więc by zapobiec drgawkom (tym pierwszym i każdym kolejnym), rzucamy się ze szczyptą magnezu na ciężki stan przedrzucawkowy (preeklampsję), który po wystąpieniu napadu drgawkowego nazywamy rzucawką (eklampsją). W tym wieloukładowym zaburzeniu ciąży zagrożone jest zdrowie i życie MATKi oraz PŁODU. 

Miejmy na radarze pacjentki od 20 tygodnia ciąży do 6 tygodni po porodzie, z nadciśnieniem. Czerwona lampka 🔴 powinna się zapalić, gdy ciśnienie skurczowe [ang. SBP = systolic blood pressure] wzrasta ponad 160 mmHg, lub/i rozkurczowe [ang. DBP = diastolic blood pressure] > 110 mmHg. Ponadto jeżeli kobieta uskarża się na silne bóle głowy, bóle nadbrzusza czy zaburzenia widzenia, jest splątana, ma klonus (trząs) albo obrzęk płuc, to nam powinny ścisnąć się zwieracze i możemy doświadczyć kilku dodatkowych pobudzeń komorowych 😬.  Nie zapominajmy, że choroby książek nie czytają, więc niespecyficzne przypadki na bank się zdarzają, wliczając tu rzucawkę (taaaa, już z drgawkami) bez takich konkretnych zapowiedzi jak powyżej 🤦🏼‍♀️.

WEZWANiE – K1

Wieczorkiem gnamy do 38-latki w 33 tygodniu ciąży (drugiej),  która uskarża się na silny ból głowy (NRS 8/10), mroczki przed oczami, a partner zauważył u niej przejściowe splątanie. Do tej pory ciąża przebiegała prawidłowo, poza ciśnieniem 140/85 mmHg w trakcie ostatniej wizyty, podczas której w moczu stwierdzono śladowe ilości białka (te i inne rewelacje znajdziesz w KARCiE CiĄŻY – zawsze o nią pytaj). 

CTK [BP]Tętno [HR]Oddechy [RR]SpO₂Temp.
163/100 mmHg90/min21/min98%36.6℃

Pacjentka ma trudności z utrzymaniem ostrości spojrzenia, oraz wyraźny stopotrząs (klonus). Wszystko wskazuje na ciężki stan przedrzucawkowy. Jak nic należy jej 🚑 i MAGNEZ! 

PRAKTYCZNiE

 • Dotyczy pacjentki z rzucawką lub ciężkim stanem przedrzucawkowym:
  • SBP > 160 mmHg lub/i DBP > 110 mmHg;
  • Silne bóle głowy, bóle w prawym górnym kwadrancie, zaburzenia widzenia, splątanie, klonus lub obrzęk płuc;
 • W 🚑 ma być cicho i ciemno – taka misja specjalna, przeciwdrgawkowa; 
 • Ułóż pacjentkę na LEWYM boku;
 • Monitoring full wypas, dostęp dożylny x 2, tlen w gotowości;
 • SiARCZAN MAGNEZU 4-6 g w 10-20 minutowym wlewie (w 100 mL NaCl 0.9%);
 • STOP MAGNEZ przy objawach jego toksyczności (depresja oddechowa, zaburzenia neurologiczne, choć to raczej problem szpitalników przy wlewie ciągłym);
 • Mama martwi się o dziecko, a Ty masz USG? – Nic tak nie okiełzna matczynych katecholamin, jak look na bobasa (PROGRAM SONOTERAPEUTYCZNY 😉).

TYLKO DLA WYTRWAŁYCH

A czego konkretnie dokonuje magnez w (pre)eklampsji? Ano zapobiega pierwotnym i wtórnym napadom drgawkowym. Ponoć rozszerza naczynia krwionośne w mózgu, i tym samym przeciwdziała niedokrwieniu z powodu skurczu naczyń mózgowych w trakcie epizodu rzucawki. To nie jest lek na nadciśnienie, które także należy leczyć, ale o tym innym razem!

A gdyby Was ktoś pytał, to suplementacja doustna magnezu w trakcie ciąży NiE zmniejsza ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Za to jakiś czas temu Holendrom już się wydawało, iż ku uciesze wielu tatusiów 🙄, znaleźli inną skuteczną formę profilaktyki doustnej w preeklampsji. Jednakże Jankesi obalili tę teorię, ale dali też ojcom kolejną nadzieję 😬. 

No to do następnego! Czas to nie pieniądz, czas to MAGNEZ!

Czekamy na Wasze doświadczenia i komentarze. A co podalibyście w prehospitalu ciężarnej z (pre)eklampsją i wymagającym terapii nadciśnieniem?

Gosia & Kasia

+ posts

Nieidealna babka, ratownik medyczny-wojak, czynna systemowo (zawodowo) Milion idei na uamek sekundy, trudno biec za tym huraganem

+ posts

🇵🇱 Jak to kobitka w medycynie ratunkowej – zwariowana, szalona, politycznie niepoprawna i najzwyczajniej mówi co myśli! 😳 Mama dwójki najcudowniejszych dzieciaków po słońcem – Zuzi i Dominika! Kocham uczyć - zwłaszcza USG!

🇺🇸 Typical woman in emergency medicine. Million ideas every minute, some politically incorrect 🤯. Mom of 2 greatest kids on 🌎! Love to teach POCUS, especially to EMS ❤ Family 🚑 🚁

One thought

Leave a Reply