ERC 2021 operator wykwalifikowany – a może w tele-duecie?

Tyle było czekania… No i otworzyliśmy prezenty (ERC 2021). Rozczarowani? Zadowoleni? Nikogo chyba nie dziwi, że skoncentrowałam się na kwestiach niewątpliwie “najistotniejszych” 😬,  przeszukując tekst pod kątem rekomendacji ultrasonograficznych! I jak by to powiedzieć 🤔: jest OK, ale szału nie robi… Odnosi się wrażenie tworzenia kultu wybrańców uprawnionych do wykonywania badań USG, określanych mianem WYKWALiFiKOWANEGO czy KOMPETENTNEGO OPERATORA [ang. skilled/competent operator]. Dyplomatycznie mówiąc: ździebko przesadzili, gdyż ta retoryka w sposób nawracający i odizolowany zdaje się odnosić wyłącznie do USG.

Na litość NiEboską 🤯 – skończmy już z traktowaniem ultrasonografii typu POCUS [ang. point-of-care ultrasound] jako nowinki klinicznej. Toż pierwsze wytyczne w tym zakresie powstały PONAD 30 LAT TEMU 🤷🏻‍♀️. Postępująca miniaturyzacja aparatury nie jest równoznaczna z innowacyjnością samej koncepcji. Kompy też są coraz mniejsze i bardziej wydajne, a nikt już nie namaszcza ich nowością. Jeżeli kuma się anatomię i fizjologię, to głowica USG nie jest niczym innym jak latarką, dzięki której oświetlamy sobie wnętrze pacjenta. Po co gdybać, jak można zobaczyć. 5-latki potrafią rozróżnić linie A od linii B w USG płuc, a 8-klasiści są w stanie zarówno nauczyć się FAST’a, jak i z powodzeniem przeszkolić swoich rówieśników. Co lepsze – przedstawić wyniki tego eksperymentu na międzynarodowej konferencji poświęconej edukacji medycznej. 

Jasne, rozumiem intencje ERC, ale kryterium kompetentnego i wykwalifikowanego wykonawcy, odnosi się przecież do wszystkich procedur ratunkowych, nie tylko USG. Każdy element resuscytacji wymaga wiedzy, starań i samokrytyki w stronę osobistych umiejętności. Tak więc wielokrotne podkreślanie w wytycznych, że za USG mają brać się TYLKO kompetentni czy wykwalifikowani operatorzy, jest conajmniej kuriozalne. Skąd ta namolność wobec ultrasonografii?

Moim skromnym zdaniem, może to prowadzić do nieuzasadnionego odsuwania wielu grup zawodowych, w tym ratowników medycznych, od posługiwania się USG.

Absurd ze szkodą dla pacjenta, zwłaszcza w odniesieniu do fazy 🚑! Dziesiątki jak nie setki badań naukowych, które dowodzą iż USG to racjonalne narzędzie w rękach prehospitalnych nie-lekarzy. Tysiące przypadków uzasadnionego i trafnego zastosowania POCUS przez najprzeróżniejszych operatorów, w tym wiele opisanych w literaturze, a ERC nagle wyskakuje z taką troską o kompetencje w temacie?

Jestem w stanie się założyć, że na codzień większa liczba pacjentów pada ofiarą błędów w farmakoterapii czy nieodpowiedniego zaopatrzenia dróg oddechowych w resuscytacji, nota bene procedur inwazyjnych, niż nadgorliwej ilości nieszkodliwego żelu i ultradźwięków, zwłaszcza w 🚑. Jak by nie było, to otoczenie interesuje nas tutaj najbardziej! Spójrzmy prawdzie w oczy – na chwilę obecną, zabranie się za USG w działaniach przedszpitalnych, przez kogokolwiek innego niż lekarza, wymaga niesamowitej wręcz determinacji, oraz dużych nakładów czasowych i finansowych. To w dużej mierze wizjonerzy, którzy nigdy nie równają w dół, i z pasją dążą do poszerzania swoich umiejętności. 

Osobiście nie mam już dnia, bez ratowniczych zdobyczy USG, które napawają dumą i optymizmem! Tak więc zamiast siać niepotrzebny zamęt wokół kompetencji w wymiataniu głowicą, skoncentrujmy się na działaniach, które wspierają integrację ultrasonografii na wszelkich frontach resuscytacji. Oświaty kaganek – to jak zwykle odpowiedź na tego typu dylematy! No i bajecznie dziś prosta teletransmisja obrazu USG, a choćby na drugi koniec świata…

W mgnieniu oka wykwalifikowany i kompetentny operator po prostu jest duetem, bo co dwie głowy to nie jedna.

W przededniu Święta Zmartwychwstania Pańskiego, chyba trudno o bardziej symboliczny moment na rozwojowe przemyślenia w temacie resuscytacji!

Wesołych Świąt! 🐣

+ posts

🇵🇱 Jak to kobitka w medycynie ratunkowej – zwariowana, szalona, politycznie niepoprawna i najzwyczajniej mówi co myśli! 😳 Mama dwójki najcudowniejszych dzieciaków po słońcem – Zuzi i Dominika! Kocham uczyć - zwłaszcza USG!

🇺🇸 Typical woman in emergency medicine. Million ideas every minute, some politically incorrect 🤯. Mom of 2 greatest kids on 🌎! Love to teach POCUS, especially to EMS ❤ Family 🚑 🚁

One thought

Leave a Reply